Ocet jabłkowy – czym jest?

Ocet jabłkowy jest jedną z wielu odmian octu, a więc rodnego roztworu kwasu octowego. Powstaje on podczas procesu fermentacji. Cechuje go bursztynowy kolor, a także kwaśny smak i wyrazisty zapach. Jeśli jest on spożywany w rozsądnych ilościach to to jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Można go wykorzystać nie tylko co spożywczych celów, ale również do wspomagania odchudzania, jako preparat czyszczący bądź kosmetyczny.

Ocet jabłkowy – zawartość składników

Ocet jabłkowy stanowi bogatą substancje w składniki, które pozytywnie wpływają na organizm. Poza zawartymi w nim aminokwasami, enzymami, związkami polifenolowymi i pektynami można wskazać, iż ocen jabłkowy jest źródłem:

  • witamin z grupy B,
  • kwasu foliowego,
  • beta-karotenu,
  • witaminy C,
  • pierwiastków wymaganych organizmowi dla jego właściwego funkcjonowania, czyli: sodu, fosforu, potasu, żelaza, magnezu i wapnia.

Zastosowanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy można zastosować do wielu potraw, ponieważ wzbogaci on ich smak. To także świetny konserwant dla marynat. Poza urozmaiceniem smaku dzięki octu jabłkowego, można wykorzystać jego prozdrowotne właściwości.

Ten produkt można znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w domowej apteczne. Stanowi on świetny lek na przeziębienie czy też wsparcie swojej odporności szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko zachorowania. Można go dodać do przyrządzanych domowych syropów albo wszelkich płukanek. Ocet jabłkowy efektywnie wspomaga podczas udrożnianiu zatkanego nosa, bo sprzyja on rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny.

Ocet jabłkowy można potraktować jako naturalny probiotyk, dlatego że zapobiega on namnażaniu się bakterii, jak również łagodzi ból, a nawet przyspiesza proces powrotu do swojego dotychczasowego zdrowia.

Ważne dla cukrzyków jest to, iż ocet jabłkowy pomaga kontrolować cukrzycę szczególnie typu 2. Naukowcy już udowodnili, iż ten produkt, kiedy jest spożywany przed albo w trakcie posiłku, pomaga ograniczać wchłanianie się węglowodanów. Dzięki temu pozwala on na zbicie czy też utrzymanie niskiego poziomu cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, że to nie jest lek, zatem przed spozywaniem go, warto zasięgnąć porady specjalisty.